Haiti i różne katastrofy

Niedawna katastrofa trzęsienia ziemi na Haiti była tragedią o epickich proporcjach, zwłaszcza dla kraju, który miał już tyle nieszczęścia i zniszczeń w swojej historii. Można się zastanawiać, dlaczego Haiti wydaje się być przeznaczone do znoszenia takich katastrof – jedna po drugim. Niektórzy duchowni, mówią że Haiti przeszło przez tak wiele tych katastrof ze względu na ich paktu z diabłem poprzez swoje przekonania i praktyki voodoo. Inne osobistości przesiąknięte gniewem, sugerują, że amerykański prezydent używa tego typu zdarzeń aby pozyskać sympatię dla jego sprawy, zapewniając pomoc dla Haitańczyków.


Dużą uwagę zwrócono na niedawne katastrofalne trzęsienia ziemi na Haiti. Chociaż jest to z pewnością warte opublikowania, istnieje jeszcze inne tam odbywające się katastrofy, które nie były tak szeroko nagłośnione, ale są rasistowskie. Haiti ma najlepszy klimat polityczny, od śmierci jego założyciela Toussant L’Overture. I ten klimat wydaje się wiele wytrzymać.


Jean-Bertrand Aristide był liderem demokracji na Haiti. Haiti ma dwa demokratyczne rządy odwrócone plecami do siebie. Do tej pory naród ten został mocno zniszczony z powodu reżimu zgubnych rozwiązań od czasu śmierci swojego wielkiego przywódcy niepodległościowego Toussant L’Overture. Demokracja jest krucha, ale rośnie. I to jest coś godnego szacunku.


Poprawa polityczna na Haiti jest częścią szerszego trendu jaki miał miejsce w Ameryce Łacińskiej. Brazylia, Argentyna, Chile, Meksyk i wiele mniejszych krajów wszyscy dzisiaj odrzucają despotyczne sposoby na rzecz nawet wadliwej to jednak demokracji, która przetrwała wiele głównych testów. To dlaczego Haiti poprawia się politycznie jest ważne, a może głównym tego powodem jest to, że nie jest już pionkiem interesów zimnej wojny. Już nie będąc pionkiem interesów zimnowojennych, region ten był pozostawiony sam sobie – co wystarczy, aby znaleźć swoją drogę, która wydaje się być całkiem dobra, nawet jeśli ma sam walczyć w obliczu ogromnych katastrof, takich jak huragany cyklicznie nawiedzające Haiti.


Potrafią sobie wykopać drogę z ruin trzęsienia ziemi, dążąc do lepszego klimatu politycznego. W obecnej sytuacji politycznej, Haitańczycy mają realną możliwość tworzenia lepszej przyszłości dla siebie i swoich dzieci. W bardzo realny sposób, Haiti, który jest przebudowywane może być lepsze niż Haiti, które zostało zniszczone. I to jest wielka nadzieja dla ludzi w tym kraju zniszczonym niejedną już katastrofą – nie można o tych dwóch rodzajach katastrof obok siebie zapomnieć.

Leave a Reply