Istnieje pogląd, że jedynie popełnianie błędów jest w stanie przynieść człowiekowi wartościową naukę, o ile będzie on potrafił wyciągnąć ze swego niepowodzenia budujące wnioski. Wypadki morskie, choć często pobierające bardzo wysoka cenę za udzielaną przez siebie naukę, niewątpliwie udzielają ludzkości wartościowych lekcji. Od początków dziejów podróżowania statkami, wypadki morskie zarazem uczyły szacunku do siły wodnego żywiołu, jak też motywowały do kontynuowania wytężonej pracy nad udoskonalaniem metod żeglugi i podejmowania kolejnych wypraw.
Bilanse strat i perspektywy na przyszłość
Opisując wypadki morskie, również w czasach obecnych podaje się jak najdokładniejszy opis okoliczności, w jakich upływał feralny rejs. Dokonuje się drobiazgowych analiz, sporządzanych na podstawie oględzin wraku statku bądź opowieści świadków, być może nawet ludzi ocalałych z katastrofy. Wszystkie te informacje pomagają ustalić, do jakich zaniedbań doszło, kto lub co było bezpośrednią przyczyną nieszczęścia. Wyciągnięte z takich badań wnioski służą przede wszystkim jako nauczka. Jeśli jest traktowana poważnie, ludzie dokładają starań, by podobne błędy nie przełożyły się na kolejne wypadki morskie, spowodowane przez podobne przyczyny.
Opowieści z morskich głębin
Wypadki morskie, zakończone zatonięciem podejmujących wyprawy statków, to z kolei gratka dla pasjonatów niezwykłych historii z przeszłości. Ekspedycje, zwłaszcza te, których celem jest ogląd miejsca tragedii z odległych epok, bywają ekscytującym przeżyciem dla tych, którzy je prowadzą i śledzą. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się na przykład akcja odkrywania wraku Titanica. Reżyser najbardziej kasowego filmu o tej tragedii postanowił włączyć sceny przedstawiające pracę jednostki badającej wypadki morskie pod kątem naukowym do fabuły swego obrazu. Okazuje się bowiem, że wskutek upartego dążenia człowieka do opanowania powierzchni wód, morskie głębiny całego świata są równie bogatym skarbcem dla badaczy, co głębiny ziemi dla archeologów.